Aneks kuchenny, czyli naprawdę mała kuchnia
Jeśli marzy się Wam otwarta kuchnia połączona z salonem, ale niestety mocno ogranicza Was ilość dostępnego miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie dla Was kuchnia w aneksie. Aneks kuchenny, to zwykle niewielka przestrzeń przeznaczona na zabudowę kuchenną wydzielona z innego pomieszczenia – zazwyczaj jest to pokój dzienny.
Ograniczona ilość miejsca, to nie jedyny powód dla którego nasi Klienci decydują się na zabudowę kuchenną w aneksie. Równie ważny jest preferowany styl życia. Nie wszyscy jesteśmy domatorami lubiącymi samodzielnie przygotowywać posiłki. Wielu z nas wybiera gotowe posiłki lub stołuje się na mieście. Siłą rzeczy, nie potrzebujemy wówczas obszernej kuchni. Dostępną przestrzeń wolimy wykorzystać chociażby na dużą, wygodną sofę.
Aneksy kuchenne, to domena nie tylko współczesnych kompaktowych mini apartamentów. Wielu posiadaczy nieco starszych mieszkań również decyduje się na wyburzenie ścianek działowych między małą ślepą kuchnią a pokojem. W ten sposób powstaje miejsce na wygodny, nowoczesny aneks kuchenny.
Podkreślmy raz jeszcze: aneks kuchenny nie jest osobnym pomieszczeniem w mieszkaniu. Dlatego w jego aranżacji bardzo ważna jest estetyka.
Jak zaaranżować aneks kuchenny
Tak samo, jak w każdej innej kuchni, w przypadku aneksu kuchennego możemy mówić o kilku różnych układach szafek:
- wolnostojąca zabudowa na prostej ścianie
- aneks kuchenny we wnęce
- aneks kuchenny w L
- modułowy aneks kuchenny
Zabudowa wolnostojąca charakteryzuje się tym, że nie jest ograniczona ściankami. Boki szafek są w tego typu zabudowie odsłonięte. Warto zadbać o ich estetyczny wygląd. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie korpusu szafki w tym samym kolorze, co front. W przypadku szafek dolnych, możemy też osłonić ich bok tym samym materiałem, który mamy na blacie. Dzięki temu, uzyskamy spójny i elegancki charakter zabudowy.
Aneks kuchenny we wnęce wymaga nieco więcej pracy przy projektowaniu kuchni. Musimy w tym wypadku uwzględnić dokładne wymiary wnęki i przemyśleć układ szafek tak, żeby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Popularnym rozwiązaniem w kuchniach we wnęce jest dwurzędowa zabudowa szafek wiszących. Możecie o nim poczytać we wpisie: Szaro – biała kuchnia z szafkami do sufitu
Aneks kuchenny we wnęce – galeria:
Aneks kuchenny w L, to zwykle narożny aneks kuchenny. W tego typu projektach, często jedną stronę zabudowy stanowią wysokie szafy do zabudowy lodówki, druga strona natomiast zakończona jest niskimi szafkami z blatem roboczym.
Jeśli w pomieszczeniu mamy dużą ilość okien i nie mamy miejsca na zwartą zabudowę kuchenną wzdłuż jednej ściany, warto rozważyć modułowy układ szafek. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu niewielkich odległości między poszczególnymi strefami pracy w kuchni. Strefa przechowywania, zmywania i gotowania powinny być z zasięgu jednego, dwóch kroków.
Jeśli nie do końca jesteście przekonani do tego jakie odległości będą optymalne, najlepiej to przetestować. Możecie to zrobić w swojej obecnej kuchni lub w kuchniach w naszych salonach. Ich adresy znajdziecie tutaj.
Popularnym rozwiązaniem jest również połączenie aneksu kuchennego z wyspą. Wielkość wyspy zależy oczywiście od ilości miejsca, którym dysponujemy. Jeśli w naszym mieszkaniu liczy się każdy centymetr, dobrym pomysłem będzie połączenie wyspy ze stołem kuchennym. Wystarczy z jednej strony wyspy zastosować nieco większy nawis blatu – tak, żeby móc swobodnie przy nim usiąść. Możemy też obniżyć część blatu, która ma pełnić funkcję stołu.
Przy projektowaniu aneksu kuchennego postawmy na spójność i prostotę. Nawet jeśli decydujemy się na odważne akcenty kolorystyczne, zadbajmy o to żeby wpisywały się w charakter całego wnętrza. Spójrzcie na projekt, który powstał we współpracy z pracownią projektową Sow ArchiDesign:
Przy aranżacji aneksu kuchennego warto również zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego sprzętu AGD. Najlepszym rozwiązaniem będzie AGD zabudowane w meblach. Pozwoli to zachować uporządkowany charakter przestrzeni otwartej na inne pomieszczenia w mieszkaniu. Istotną rolę będzie odgrywał okap kuchenny – zwróćmy uwagę na jego wydajność i głośność podczas pracy.
Aneks kuchenny powinien być tak zaprojektowany, żeby spełniać wszystkie funkcje pełnogabarytowej kuchni.
Mały aneks kuchenny ukryty w szafie
Ciekawym pomysłem na aneks kuchenny są zabudowy z drzwiami przesuwnymi chowanymi we wnękach równolegle do korpusu szafy.
Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy na co dzień bez przeszkód korzystać z kuchni, a w razie wizyty niespodziewanych gości, w kilka sekund ukryć kuchenny rozgardiasz za drzwiami. Propozycja ta sprawdzi się również w otwartej przestrzeni biurowej, gdzie aneks kuchenny potrzebny jest zazwyczaj do przygotowania kawy i podgrzania jedzenia w mikrofalówce.
Salon z aneksem kuchennym – realizacja Nolte Home Concept
Jeśli jeszcze nie znaleźliście inspiracji jak urządzić Wasz aneks kuchenny, spójrzcie na naszą realizację. Jak zauważycie na zdjęciach z wymiarami, część robocza aneksu zajmuje jedynie 2 metry. Na tej przestrzeni znalazły się: zlew, zmywarka i płyta do gotowania. Zlew i płyta do gotowania zostały umieszczone po dwóch skrajnych stronach blatu. Tak, żeby pośrodku zostawić jak największą ilość blatu roboczego (pod którym znajduje się zmywarka).
Bardziej dociekliwi zapytają: czy można umieścić płytę tak blisko ścianki. Ze względu na wygodę użytkowania, staramy się tego unikać. W przypadku płyty gazowej jest to wręcz niebezpieczne. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że mieliśmy naprawdę niewiele miejsca, zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie.
Wątpliwość mogą budzić też otwory na płytę i zlew wycięte bardzo blisko krawędzi blatu. Zapewniamy Was, że podczas projektowania kuchni bierzemy pod uwagę również tego typu aspekty. Jeśli którekolwiek z rozwiązań wiązałoby się ze zbyt dużym ryzykiem, po prostu nie zdecydowalibyśmy się na nie.
Blat, którego użyliśmy w tej realizacji pokryty jest laminatem imitującym łupek. Grubość płyty to aż 4 cm. Otaczające ją z trzech stron ścianki dodatkowo zabezpieczają cienkie “listwy” blatu, które pozostały po wycięciu otworów na płytę i zlew.
Szare fronty szafek dolnych i szaf wysokich, to kolekcja Metal Nolte Küchen w kolorze Stahlgrau. Fronty szafek wiszących zostały pokryte drewnopodobnym laminatem w kolorze dębu z widocznymi sękami i pęknięciami.
Zarówno szafki wiszące, jak i wysokie szafy zostały wykonane do samego sufitu. W małym aneksie kuchennym liczy się każdy centymetr miejsca do przechowywania. Odważniejsi rezygnują nawet ze zmywarki, ale dla nas to już bohaterstwo 😉
Wszystkie sprzęty kuchenne (lodówka, zmywarka i okap) zostały ukryte w zabudowie. Widoczny od strony salonu bok szaf wysokich oraz cokoły są wykonane dokładnie w tym samym wykończeniu, co fronty szafek dolnych i szaf wysokich. Spójny charakter zabudowy utrzymanej w tej samej kolorystyce, co pozostałe elementy wyposażenia, sprawia, że stała się ona integralną częścią salonu.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że oferta Nolte Küchen została opracowana tak, żeby tworzyć komplementarną całość. Fronty, boki szafek, cokoły, listwy maskujące, blaty mogą być pokryte tym samym dekorem. Również korpusy szafek dostępne są w kilku kolorach, a ich wnętrza i wszystkie krawędzie wykonane są w takim samym kolorze, co zewnętrzne elementy.
Większość producentów mebli kuchennych oferuje, korpusy szafek w kolorze białym. Być może nie jest to dużą przeszkodą w przypadku kuchni z jasnymi frontami. Przy ciemnych kuchniach jednak, białe elementy korpusu mogą być widoczne w szczelinach pomiędzy frontami. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat wyposażenia szafek Nolte, zajrzyjcie tutaj.
Projekt został zrealizowany przez salon Nolte Home Concept Warszawa, a jeśli chcecie skontaktować się z jego autorem, piszcie na piotr.brochocki@interio24.pl
We wpisie skorzystaliśmy również z wizualizacji udostępnionych nam przez pracownię projektową Sow Archidesign, do której kontakt znajdziecie tutaj.