Biała kuchnia w połysku kojarzy się nam z eleganckimi, ale mało przytulnymi pomieszczeniami. Jak sprawić, żeby nabrała ona ciepłego, przyjaznego charakteru?
Kolejna nasza realizacja, to kuchnia dla małżeństwa z trójką małych dzieci. Sami przyznacie – taka rodzina potrzebuje nie tylko sporo miejsca, ale i wyjątkowo wytrzymałych mebli kuchennych 🙂
Całość zabudowy kuchennej została zaprojektowana wzdłuż jednej ściany. Na przestrzeni 4,5 metra umieściliśmy:
- dwudrzwiową lodówkę wolnostojącą, z dodatkową szafką u góry;
- zabudowane w słupku: piekarnik i mikrofalę;
- szafki dolne z półkami i z szufladami;
- szafkę pod zlewozmywak z koszami;
- szafkę wysoką.
Dwurzędowa zabudowa szafek wiszących została zaprojektowana tak, aby z jednej strony komponować się z głębokością lodówki i szafki do zabudowy piekarnika i mikrofali. Dolny rząd szafek wiszących licuje się z szafką wysoką od strony okna.
Praca Projektanta mebli kuchennych, to wyobraźnia i umiejętność przewidywania. Większość Klientów odwiedzających nasze salony, przychodzi do nas ze swoją wizją wymarzonej kuchni. Nasi Projektanci od lat pracują nad tym, aby te marzenia przekuć w rzeczywistość. A rzeczywistość ma swoje wymiary i uwarunkowania techniczne – ot, choćby okno czy kaloryfer 🙂
Biała kuchnia w połysku, podłoga w ciepłym odcieniu drewna, ściany w delikatnym kolorze ecru i…. nasz magiczny składnik
Wróćmy jednak do tematu naszego wpisu – jak sprawić żeby biała kuchnia w połysku nabrała przytulnego charakteru? Spójrzcie na naszą realizację. Kolor ścian czy wybór podłogi, to oczywistość. Ciepłe drewno z wyraźnym rysunkiem usłojenia i delikatna, kremowa biel na ścianach uzupełnione grafiką w kolorach sepii.
Wystarczy przewinąć kilka zdjęć żeby zauważyć jak istotną rolę odgrywa światło. W tej kuchni, mamy aż pięć źródeł oświetlenia:
- pod blatem wyspy;
- oświetlenie w okapie wyspowym;
- oświetlenie podszafkowe w dolnym rzędzie szafek wiszących;
- oświetlenie w górnym rzędzie szafek wiszących;
- oświetlenie w suficie podwieszanym.
Dodatkowo, wszystkie punkty świetlne odbijają się w błyszczących taflach frontów, tworząc prawdziwą konstelację. Oświetlenie wyspy zostało ukryte pod nawisem blatu kuchennego. Lakierowane na wysoki połysk obudowy boczne rozpraszają światło, dzięki czemu dół wyspy optycznie rozmywa się, a długa na ponad 2 metry zabudowa sprawia wrażenie jakby zawieszonej w powietrzu.
Biała kuchnia w połysku i biały sprzęt AGD
Warto podkreślić, że również sprzęty kuchenne zostały dobrane w taki sposób, żeby nie burzyć misternej gry świateł. Biała płyta kuchenna, biały piekarnik i mikrofala oraz biała lodówka wtapiają się wizualnie w całość kompozycji. Także podwieszany zlew kuchenny kompletnie nie zwraca na siebie uwagi. Efektowny okap wyspowy w kształcie dużej białej tuby zdaje się być raczej dizajnerskim elementem dekoracyjnym niż funkcjonalną częścią wyposażenia kuchennego.
Spoglądając na naszą realizację, na pierwszy rzut oka widzimy białą kuchnię w połysku. Jednak to, co decyduje o tym, że odbieramy ją jako elegancką i przytulną, to detale:
- wspomniane wcześniej szczegółowo uzgodnione i zaplanowane głębokości szafek;
- wysokość zabudowy kuchennej uzgodniona z wysokością pomieszczenia;
- bezuchwytowy system otwierania szafek górnych;
- precyzyjnie dobrane i zaplanowane oświetlenie z ukrytymi, ale i łatwo dostępnymi włącznikami;
- zaokrąglone narożniki blatu kuchennego na wyspie;
- wysłony boczne wyspy zabudowane do podłogi;
- odpowiednio dobrany sprzęt AGD.
To detale decydują o tym czy kuchnia jest ładna i funkcjonalna czy też nie. Biała kuchnia w połysku może sprawiać wrażenie chłodnej, sterylnej przestrzeni. Może też być ciepłym i przytulnym miejscem do spotkań z rodziną. Doświadczenie naszych Projektantów daje nam możliwość stworzenia kuchni, o której marzycie 🙂
Projekt: Łukasz, salon Nolte Jupiter: lukasz.brochocki@interio24.pl