- Kolory do małej wąskiej kuchni w bloku
- Zabudowa wysoka w małej kuchni
- Miejsce do przechowywania w małej kuchni
- Oświetlenie robocze w kuchni
- Długa, wąska kuchnia – projekt i wizualizacja
Jednym z częściej spotykanych wyzwań, przed jakimi stają nasi Projektanci, jest długa wąska kuchnia w bloku. Nawet jeśli pomieszczenie jest na tyle duże, że znajdziemy miejsce dla wszystkich niezbędnych sprzętów kuchennych, problemem jest kwestia aranżacji. Chcemy bowiem uniknąć efektu tzw. “wagonu”, gdzie zbyt ciężka zabudowa dwóch dłuższych ścian przytłacza przestrzeń pozostawiając jedynie wąski korytarz na środku. Kuchnie w blokach w nieco starszym budownictwie zazwyczaj są długie i wąskie, a na wprost wejścia bardzo często znajduje się okno. Taki rozkład pomieszczenia w zasadzie determinuje układ mebli kuchennych. Wystarczy jednak trzymać się dwóch prostych zasad żeby długa wąska kuchnia wyglądała lekko i była wygodna w użytkowaniu.
Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku
Podstawową rzeczą przy aranżacji małej wąskiej kuchni jest odpowiedni dobór kolorów. O tym, czym kierować się przy wyborze koloru kuchni pisaliśmy już w jednym z poprzednich wpisów. Przypomnijmy zatem tylko w skrócie, że w małych, zamkniętych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się jasne kolory w połysku. Błyszczące, odbijające światło powierzchnie optycznie powiększają przestrzeń.
Jeśli jednak chcielibyście nadać zabudowie kuchennej nieco odważniejszy charakter, możecie połączyć jasne fronty z ciemniejszymi akcentami. Świetnie sprawdzą się drewniane lub ciemne kamienne blaty i wysłony ścienne. Pamiętajcie jednak, żeby ciemniejsze dodatki dzieliły przestrzeń w poziomie. Wprowadzenie zbyt wyraźnych pionowych akcentów kolorystycznych może sprawić, że kuchnia jeszcze bardziej zmniejszy się optycznie. Oczywiście nie wykluczamy kolorowych dodatków, takich, jak otwarte półki, regały. Jak wszelkie mocne akcenty we wnętrzach, trzeba je jednak stosować z umiarem.
Wąska kuchnia w bloku z wykorzystaniem różnych akcentów kolorystycznych – aranżacje:
Stonowane akcenty kolorystyczne nadadzą wnętrzu indywidualny charakter i sprawią, że kompozycja nie będzie wyglądała monotonnie. Ciekawym sposobem na przełamanie jednolitego koloru zabudowy są szklane panele ścienne z grafiką. Są one także wyjątkowo praktyczne. Można je zamontować na ścianie za płytą grzejną – każde zabrudzenie bez problemu usuniecie przy użyciu zwykłej kuchennej gąbki. Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania paneli szklanych jako wysłony może być płyta gazowa. Jeśli szkło nie będzie odpowiednio zabezpieczone, a płyta będzie zamontowana zbyt blisko ściany, płomienie mogą zniszczyć panel. Jeśli jednak planujecie płytę elektryczną, możecie bez obaw zastosować to rozwiązanie. Dobór odpowiedniej grafiki i odbijające światło szkło sprawi, że nawet mała wąska kuchnia zyska przestrzenny charakter.
Wysokie szafy w małej kuchni
Drugą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas projektowania małej wąskiej kuchni jest umieszczenie zabudowy wysokiej. Lodówka i szafy wysokie powinny być jak najbardziej ukryte. Zwykle stawiamy je w miejscu najmniej widocznym od wejścia do kuchni. Dzięki temu, nie rzucają się w oczy i wizualnie nie dominują w projekcie.
Podpowiadamy Wam prosty sposób jak zaplanować szafy wysokie w wąskiej kuchni w bloku: wejdźcie do swojej kuchni i zwróćcie uwagę gdzie najpierw pada Wasz wzrok… To właśnie jest miejsce, w którym zdecydowanie nie powinniście planować stojącej zabudowy wysokiej. Zapewne ostatnim miejscem, na które spojrzycie będzie kąt przy wejściu do kuchni. To będzie najlepsze miejsce na lodówkę i wysokie szafy! Nie musicie zbytnio obawiać się o kwestie użytkowe. Zaletą małych wąskich kuchni jest to, że niemal wszystko jest na wyciągnięcie ręki 🙂
Dobrym pomysłem do małej wąskiej kuchni będą też rozwiązania bezuchwytowe. Opis dostępnych systemów znajdziecie w innym naszym wpisie: kuchnia bezuchwytowa.
Miejsce do przechowywania w małej kuchni
Mała wąska kuchnia wymaga nieco więcej uwagi przy projektowaniu odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. Spójrzcie na zdjęcia kuchni z naszej realizacji. Część robocza zabudowy kuchennej została umieszczona we wnęce o długości 283 cm. Kuchnia ma służyć w dwuosobowym gospodarstwie domowym. Dlatego też, w projekcie została uwzględniona mniejsza zmywarka o szerokości 45 cm. Obok zmywarki znajdują się:
- szafka pod zlewozmywak z koszami do segregowania odpadków
- szafka z wąskim cargo podblatowym
- szeroka na 100 cm szafka z szufladami pod zabudowę płyty kuchennej
- pięćdziesięciocentymetrowa szafka z szufladami
Górna część zabudowy, to dwa rzędy szafek wiszących o dwóch głębokościach: 35 cm i 60 cm. Dwupoziomowa zabudowa wisząca z pogłębionymi szafkami górnymi, to dobre rozwiązanie jeśli zależy nam na dużej ilości miejsca do przechowywania. Dolny rząd szafek wiszących jest nieco płytszy, co umożliwia wygodną pracę przy blacie kuchennym. Górny rząd zabudowy wiszącej, to szafki o standardowej głębokości (takiej samej, jak szafki stojące). Takie rozwiązanie praktycznie podwaja nam ilość miejsca do przechowywania. Dostęp do górnych szafek wiszących jest nieco trudniejszy, dlatego zwykle jest to miejsce na rzadziej używane akcesoria kuchenne.
Oddzielający oba rzędy szafek panel w kolorze blatu, stanowi ładny, delikatny akcent kolorystyczny. Ten sam materiał został użyty do wykonania stołu, który oddziela część kuchenną od salonu. Żeby podkreślić delikatny charakter zabudowy, krawędzie blatów zostały zaokrąglone i wykończone w tym samym kolorze, co fronty kuchenne. Zwróćcie uwagę jak ten detal zmienia ogólny charakter zabudowy.
Wysokie korpusy szafek – sprytny sposób na więcej miejsca do przechowywania
Dobrym sposobem na zwiększenie ilości miejsca do przechowywania w małej wąskiej kuchni jest też zastosowanie wyższych korpusów szafek dolnych. W ofercie Nolte Küchen mamy kilka dostępnych wysokości korpusów: 60, 75 i 90 cm. Ostateczną wysokość blatu roboczego możemy dodatkowo regulować wysokością cokołu i grubością blatu. Dzięki zastosowaniu korpusów o wysokości 90 cm, możemy zwiększyć ilość miejsca do przechowywania nawet o 20% zachowując przy tym optymalną wysokość blatu roboczego.
Oświetlenie robocze w kuchni
W panelu oddzielającym dwa rzędy szafek wiszących zostało zamontowane akcentujące oświetlenie punktowe. Blaty robocze oświetlają listwy ledowe wpuszczane w korpus szafki. Jeśli dobrze się przyjrzycie, zobaczycie delikatną linię światła pod szafkami wiszącymi. Listwy oświetleniowe umieszczone w specjalnie w tym celu wyfrezowanych wgłębieniach są niemal niewidoczne. Dodatkowo, są one wykonane i zamontowane w taki sposób, aby nie oślepiać pracującej w kuchni osoby. Ich światło skierowane jest na ścianę. W tym projekcie jest to o tyle istotne, że tuż przed zabudową kuchenną znajduje się mały stolik. Gdyby listwy oświetleniowe nie były zamontowane w ten sposób, światło oślepiałoby osobę siedzącą przy stoliku.
Jak sprawić żeby kuchnia wąska i długa wyglądała ładnie?
Mówiliśmy, żeby przy doborze kolorów kuchni zwrócić uwagę na poziomy układ akcentów kolorystycznych. Spójrzmy jeszcze raz na naszą realizację. To połączenie modelu Trend Lack w kolorze Magnolia z blatami laminowanymi w kolorze ciepłego dębu. Jednolity charakter zabudowy przełamuje drewniany blat i panel pod szafkami wiszącymi. Czy jest jeszcze coś, co zwraca Waszą uwagę?
Ciemny zlew ceramiczny i czarna płyta do gotowania to dwa mocne akcenty kolorystyczne, które wizualnie skracają nam zabudowę i optycznie poszerzają wąską kuchnię. Dzięki temu, pomieszczenie nie sprawia wrażenia długiego wąskiego “wagonu”. Elementami dekoracyjnymi w kuchni mogą być nie tylko meble, blaty czy inne elementy zabudowy, ale również sprzęt AGD. Zauważyliście masywną, a jednocześnie subtelną czarną baterię kuchenną? Pięknie komponuje się ze zlewem i z pozostałymi dodatkami kuchennymi. Jej zaokrąglone kształty dodatkowo podkreślają elegancki rys zabudowy.
Oryginalne płytki z pastelowym dekorem nadają wnętrzu indywidualny charakter. Wysłona ściany między szafkami, to element, który wielu z Was zostawia na końcowy etap remontu kuchni. Doświadczenie jednak podpowiada, że warto ten element wystroju zaplanować równocześnie z zabudową kuchenną. Zwłaszcza jeśli rozważacie położenie płytek. Pozwoli to uniknąć konieczności poprawek i demontażu elementów zabudowy. Z naszego punktu widzenia jest to istotne przy określaniu wysokości blatów roboczych. Profesjonalny Projektant z pewnością zwróci Wam uwagę na te i wiele innych decyzji, które warto przemyśleć wybierając meble do kuchni.
Długa wąska kuchnia – projekt i wizualizacja
Projekt: Anita, salon Nolte Home Concept: anita@interio24.pl
You must be logged in to post a comment.