Pamiętacie jak wyglądała nasza biało-orzechowa ekskluzywna kuchnia z ruchomymi szafkami? Chcielibyście zobaczyć jak kuchnia z ekspozycji wpisała się w nowe pomieszczenie?
Zajmująca przestrzeń ponad piętnastu metrów kwadratowych kuchnia wymagała znalezienia iście królewskiego wnętrza – nie tylko po to, aby pomieścić dwie trzymetrowe zabudowy ścian i szeroką na 140 cm trzymetrową wyspę. Potrzeba było również odpowiedniej przestrzeni, aby kuchnia nie wyglądała na zbyt ciasną i aby można było podziwiać jej piękno z odpowiedniej perspektywy. Znaleźliśmy takie wnętrze, a raczej ono znalazło nas. Nowoczesna bryła z drewnianą elewacją pięknego domu pod Warszawą okazała się idealnym otoczeniem, w którym mogliśmy na nowo zaaranżować naszą ekskluzywną kuchnię z ekspozycji.
Układ pomieszczenia i instalacji wymagał “odwrócenia” całej kuchni. W wyspie należało zamienić miejscami płytę do gotowania i zlew, a co za tym idzie, obrócić fornirowany blat tak, aby również otwór do zamontowania wysuwanego okapu znalazł się po lewej stronie. Do dyspozycji mieliśmy “tylko” jedną sześciometrową ścianę. Dlatego też połączyliśmy fornirowaną zabudowę i białe szafki wiszące. Chcąc zachować proporcjonalny i symetryczny charakter kompozycji, musieliśmy zamienić miejscami szafki wiszące i podświetlane półki. W fornirowanym panelu na ścianę zrobiliśmy otwory na włączniki światła.
Głębokie szafy fornirowane do zabudowy lodówki i piekarników, które u nas na ekspozycji były obudowane ściankami, tutaj musieliśmy połączyć z płytszymi szafkami wiszącymi. Do tego celu użyliśmy białej wysłony bocznej w wysokim połysku – identycznej, jak wysłona ścienna pod szafkami wiszącymi, tworząc tym samym dwukolorowe tło dla monumentalnej wyspy.
Ekskluzywna kuchnia od strony praktycznej
Najwięcej kłopotu przy adaptacji naszej kuchni do nowego pomieszczenia sprawił nam… sprzęt AGD (!). Samo dobranie odpowiedniego modelu lodówki, który będzie spełniał wymagania techniczne, montażowe i gabarytowe było niemałym wyzwaniem. Na ekspozycji mieliśmy przecież płytki na 30 cm regał z półkami! Jak tu w takiej przestrzeni ukryć lodówkę?! Szafy do zabudowy lodówki są zazwyczaj już na etapie produkcji specjalnie do tego dostosowane – posiadają odpowiednie wzmocnienia konstrukcyjne i wystandaryzowane podziały frontów.
Ze względu na konieczność łatwego dostępu oraz w celu zapewnienia możliwości wyjmowania półek i pojemników na warzywa i owoce, kąt otwarcia drzwi wszystkich lodówek wynosi ponad 90⁰. Dlatego też nie mogliśmy ustawić chłodziarki bezpośrednio przy ścianie. Zdecydowaliśmy się zatem umieścić ją w samym środku zabudowy wysokiej. Niestety takie rozwiązanie wiązało się z kolejnym wyzwaniem – chcąc zachować symetryczny układ piekarników po obu stronach witryny, jeden ze sprzętów musieliśmy umieścić przy samej ścianie. Nie stanowiłoby to większego problemu gdyby był to tradycyjny, otwierany uchylnie piekarnik. W naszej kuchni mieliśmy jednak piekarnik otwierany na prawą stronę, przez co musieliśmy całą zabudowę maksymalnie przesunąć w prawo – tyle, na ile pozwalała nam szerokość ściany. Kilka dodatkowych centymetrów ułatwiło dostęp do otwartego piekarnika.
Przy wyborze sprzętu AGD należy kierować się nie tylko jego funkcjonalnością i wyglądem, warto wziąć pod uwagę również techniczne możliwości montażu oraz aspekt ergonomiczny projektu. Choćby z tego względu warto decydować się na zakup mebli i sprzętu do zabudowy u jednego wykonawcy – mamy wówczas pewność, że zamówione przez nas AGD będzie odpowiednio wkomponowane w zabudowę kuchenną, a jego montaż będzie spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Do wykonania wszelkich podłączeń hydraulicznych, gazowych i elektrycznych zawsze warto wynająć wykwalifikowaną ekipę z odpowiednimi uprawnieniami.
Projekt: Piotr, salon Nolte Home Concept: piotr.brochocki@interio24.pl
You must be logged in to post a comment.