- Na co zwrócić uwagę wybierając kolory do kuchni
- Czemu kolor kuchni, który podobał mi się w studiu projektowym w domu wygląda inaczej?
- Fronty antyfingerprint – sposób na ciemne kolory w kuchni
- Kolory kuchni lakierowanych Nolte – oferta
- Kolory do kuchni – inspiracje
Dla większości z nas oczywiste jest, że dobór kolorów decyduje o charakterze wnętrza. Ciemne, zdecydowane barwy czy jasne, słoneczne wnętrza? Czy Wy też zastanawiacie się jakie wybrać kolory do kuchni? Dobór koloru kuchni, to częsty dylemat, przed którym stoją nasi Klienci. Czy wybrać kolory odważne, modne czy delikatne i bezpieczne? Czy wybrać kuchnię wyjątkową, oryginalną, czy kuchnię, która będzie uniwersalnym tłem dla pozostałych elementów wyposażenia i dodatków? Do tego dochodzą jeszcze kwestie użytkowe. Wielu z Was decyduje się na jasne kuchnie w obawie przed trudnościami z utrzymaniem w czystości ciemnych frontów. Problematyczne są zwłaszcza ciemne matowe fronty, na których widoczne mogą być tłuste plamy po palcach.
Jak wybrać kolory kuchni?
Duże znaczenie przy wyborze koloru kuchni ma charakter pomieszczenia, w którym będzie znajdowała się zabudowa. Czy jest to mała, ciemna kuchnia bez okna, czy przestronne pomieszczenie z dużymi witrynami. Ciemne, matowe kolory kuchni wymagają odpowiedniej oprawy. Małe kuchnie w ciemnych barwach mogą sprawiać nieco klaustrofobiczne wrażenie. Do niewielkich wnętrz zdecydowanie polecamy jasne kolory w połysku. Błyszczące powierzchnie odbijające światło powiększą optycznie przestrzeń. Nawet wysoka zabudowa kuchenna do sufitu w jasnych kolorach nie będzie sprawiała przytłaczającego wrażenia. Ciemne kolory szafek kuchennych dużo lepiej sprawdzą się w kuchniach otwartych na salon. W małych kuchniach warto rozważyć też połączenie ciemnych frontów kuchennych z jasnymi akcentami.
Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami dużej kuchni, a przy okazji macie w sobie odwagę i fantazję, możecie śmiało poeksperymentować z kolorami. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze kolor, który nam się podoba, będzie dobrze wyglądał we wnętrzu. Czerwona róża jest piękna… ale już ta sama czerwień na szafkach kuchennych może nas drażnić. Jeśli nie możecie odmówić sobie mocnych kolorów we wnętrzach, warto rozważyć ich połączenie z nieco spokojniejszym tłem. Czerwone akcenty mogą być doskonałym dodatkiem do szarej kuchni. Kolorowe regały ożywią wnętrze i podkreślą jego indywidualny charakter. Możecie też połączyć ze sobą różne kolory frontów.
Jakie zatem wybrać kolory do kuchni? Wracamy do punktu wyjścia – biała kuchnia czy czerwona? A może czarna, granatowa, niebieska? Odpowiedź jest wbrew pozorom prosta – taka, w której dobrze się czujecie. Jeśli lubicie kolor zielony, sprawia on, że czujecie się spokojni i zrelaksowani, wybierzcie odcienie zieleni. Jeśli żółte kolory napędzają Was do działania i dobrze się z tym czujecie, wybierzcie żółty. Macie ochotę połączyć czerwień i błękit? Łączcie! Nawet jeśli Wasze kolory kuchni nie będą odpowiadały trendom, przed którymi klękają dizajnerzy, to będzie to Wasze wnętrze, w którym to Wy będziecie czuć się dobrze.
Jak wybrać kolor do kuchni?
Jak to wszystko sprawdzić? Jak przewidzieć czy dany kolor będzie dobrze wyglądał w Waszej kuchni? Jeśli jest taka możliwość, wypożyczcie próbkę frontu i obejrzyjcie ją w świetle dziennym w swoim mieszkaniu. Porównajcie ją z kolorem ścian i podłóg w kuchni. W studiach mebli kuchennych zazwyczaj stosuje się sztuczne, akcentujące oświetlenie punktowe. W Waszych kuchniach zazwyczaj jest chociaż trochę światła dziennego, które diametralnie zmienia postrzeganie kolorów. Jeśli w Waszej kuchni będzie dominowało sztuczne oświetlenie, zwróćcie uwagę na jego intensywność i barwę. Zobaczcie jak barwa światła wpływa na kolory kuchni:
Profesjonalne studio projektowe zaprezentuje Wam projekt i realistyczną wizualizację, która z pewnością pomoże w podjęciu decyzji o ostatecznym kolorze kuchni.
Jaki kolor w kuchni będzie najbardziej praktyczny?
Wróćmy jeszcze do kwestii praktycznych. Wielu z Was marzy o ciemnej, nowoczesnej kuchni w loftowym stylu. Boicie się jednak, że utrzymanie takiej kuchni w czystości będzie od Was wymagało ciągłego sprzątania, ciągłego czyszczenia frontów. Odpowiedzią na tego typu wątpliwości są fronty z powłoką antyfingerprint. Ogranicza ona powstawanie nieestetycznych śladów po palcach. Co prawda w kuchniach, w których używamy różnego rodzaju tłustych substancji, tego typu zabrudzenia są do pewnego stopnia nieuniknione. Powłoka antyfingreprint sprawia jednak, że jeśli już powstaną, są zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia niż w przypadku tradycyjnych lakierów matowych. To idealne rozwiązanie jeśli marzą się Wam ciemne kolory do kuchni.
Jakie kolory w kuchni będą sprawowały się najlepiej? To zależy również od Waszego trybu życia. Czy kuchnia będzie mocno eksploatowana czy ma pełnić funkcję bardziej rekreacyjno – dekoracyjną? Czy dużo gotujecie w domu czy raczej wolicie zjeść na mieście? Czy mieszkacie sami czy macie małe dzieci, którym trudno utrzymać porządek? Jeśli spędzacie dużo czasu na gotowaniu, mimo wszystko bardziej będziemy polecać Wam jasne kolory do kuchni. Wartą rozważenia alternatywą są również laminowane fronty, które będą mniej wymagające w czyszczeniu niż lakiery, jednak będą miały znacznie ograniczoną paletę kolorów.
Kolory kuchni lakierowanych Nolte – oferta
Największy wybór kolorów frontów znajdziecie w kolekcjach kuchni lakierowanych Nolte. Kolekcja Nova Lack, której fronty lakierowane są na wysoki połysk, dostępna jest w dziewięciu kolorach:
Kolekcje kuchni z frontami matowymi, to aż 19 kolorów do wyboru: różne odcienie bieli i szarości, ale też czerwone, żółte, zielone czy granatowe kuchnie!
Wszystkie te matowe kolory do kuchni dostępne są w kilku różnych wersjach frontów gładkich lub z ramką.
Oferta kuchni Nolte została skonstruowana w taki sposób, aby jak najwięcej jej elementów było ze sobą komplementarnych. Oznacza to, że wszystkie wspomniane wyżej kolekcje możecie w zasadzie dowolnie łączyć.
Dodatkowo, elementy takie, jak boki szafek, regały i wysłony boczne, a nawet cokoły mogą być wykonane dokładnie w tym samym kolorze, co fronty. To zdecydowanie wyróżnia kuchnie klasy premium.
Teoria koloru, czyli dlaczego warto odwiedzić profesjonalne studio projektowe
Każdy Projektant mebli kuchennych opowie Wam przynajmniej kilka zabawnych historii w związku z “dyskusją o kolorach”. Wertując internet w poszukiwaniu informacji na temat doboru kolorów, możemy trafić na wiele ciekawych publikacji. Teoria koloru obecna jest w historii sztuki, antropologii, socjologii, a nawet w fizyce i fizjologii. Teoretycy koloru – bo tak chyba należałoby nazwać tę grupę naukowców – odróżniają kolor od barwy.
Kolor, według nich, jest bardziej cechą obiektywną przedmiotu. Jest to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego odbieranego w postaci mieszaniny fal o różnych częstotliwościach. Barwa natomiast, to nasz subiektywny sposób odbioru. Jest on uzależniony od czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do czynników zewnętrznych zaliczymy przykładowo: światło czy sąsiedztwo innych kolorów Do czynników wewnętrznych – nasze uwarunkowane fizjologicznie zdolności spostrzegania. Są one u każdego inne i zmieniają się w zależności od naszego nastroju, od tego czy jesteśmy wypoczęci, czy nie, zrelaksowani czy spięci.
Teoria koloru wyjaśnia wiele “dyskusji o kolorach”, z którymi Projektanci mebli kuchennych spotykają się na co dzień. Potwierdza też, że warto wybrać się do profesjonalnego studia projektowego, w którym możecie na żywo obejrzeć próbki frontów. Minimalne wymiary próbek, którymi dysponują nasze studia, to 30x30cm. Oprócz tego, wybrane fronty i kolory możecie obejrzeć w aranżacjach kuchni na naszych ekspozycjach. Staramy się również w miarę możliwości udostępnić Wam fronty w różnych kolorach, nawet jeśli nie tworzą one ekspozycji kuchennej. Zdecydowanie łatwiej wybrać kolory do kuchni na podstawie całego frontu, niż na podstawie malutkiego prostokącika we wzorniku kolorów 😉
Zapraszamy do naszych salonów w Warszawie: CH Towarowa 22, Home Concept, Domoteka
A dla relaksu zobaczcie jeszcze kilka kolorowych kuchni wraz z inspiracjami z natury 🙂
Grafiki z kolorami: http://colorpalettes.net/
You must be logged in to post a comment.