- Czy kuchnia połączona z salonem, to dobre rozwiązanie?
- Aranżacja kuchni z salonem – zasady projektowania
- Praktyczne rozwiązania, które pomogą utrzymać porządek w kuchni
- Nowoczesna kuchnia z salonem – inspiracje
- Oświetlenie w kuchni połączonej z salonem
Kuchnia z salonem – „za” i „przeciw”
Kuchnia z salonem, to bardzo popularny w ostatnich latach trend. Jeszcze nie tak dawno, dosyć powszechne było przekonanie, że tego typu rozwiązania są mało praktyczne. Jeszcze do niedawna kuchnia była traktowana czysto użytkowo – jako miejsce, w którym nie zawsze musi być porządek. Kuchnia służyła “tylko” do tego, żeby przygotować posiłek, a nie do tego, żeby spędzać w niej czas. A już na pewno nie do spotkań z przyjaciółmi czy z rodziną. Kuchnia była królestwem jednej osoby – kucharza.
Kuchnie otwarte na salon początkowo budziły pewien opór głównie ze względów estetycznych. Brudne naczynia w zlewie i zapach gotowanych potraw rozchodzący się po całym domu – nie ma się czym chwalić. O tym jak dobrać odpowiedni okap do kuchni połączonej z salonem pisaliśmy już na naszym blogu. Dzięki cudownemu wynalazkowi, jakim jest zmywarka, nie spędzamy już też godzin przy zmywaniu naczyń. Nowoczesne technologie sprawiają, że możemy śmiało otworzyć naszą kuchnię.
Producenci AGD prześcigają się nie tylko w funkcjonalności sprzętów, ale również w ich dizajnie. Piekarnik powinien być nie tylko funkcjonalny, powinien również ładnie wyglądać! Z tego też względu, sprzęt AGD projektowany jest seriami: piekarniki, ekspresy do kawy i mikrofale, które są dopasowane do siebie wizualnie. Wszystko po to, żeby maksymalnie zadbać o walory estetyczne kuchni.
Aranżacja kuchni z salonem wymaga również starannego wyboru mebli kuchennych. Będziemy przecież na nie patrzeć całymi popołudniami nie tylko my, ale i nasi goście. Warto zadbać, żeby komponowały się one z całością wnętrza. Nawet jeśli salon urządzaliśmy już jakiś czas temu i nie chcemy lub nie możemy sobie pozwolić na kolejny remont całego domu.
Spójny charakter kuchni i salonu możemy uzyskać przez powtarzalność detali, dodatków. Jeśli w salonie mamy elementy drewniane, powtórzmy je również w kuchni. Jeśli przed telewizorem stoi nasza ulubiona różowa sofa, możemy pomyśleć o elementach w odcieniach różu w zabudowie meblowej. Bogactwo dekorów frontów laminowanych i różnorodność frontów lakierowanych daje nam mnóstwo możliwości aranżacji.
Aranżacja kuchni z salonem – zasady projektowania
Od strony projektowej, istotne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni w kuchni. Nowoczesna kuchnia z salonem powinna mieć dużo miejsca do przechowywania. Tak, żeby można ją było szybko i łatwo sprzątnąć po przygotowaniu posiłku. Dobrym rozwiązaniem jest poświęcenie jednej ze ścian na zabudowę wysoką. Zazwyczaj wykorzystujemy w tym celu ścianę, która jest najmniej widoczna z perspektywy salonu. Możemy wzdłuż niej ustawić lodówkę, szafkę do zabudowy piekarnika oraz wysokie szafy gospodarcze.
Niezależnie od tego czy zdecydujecie się na lodówkę do zabudowy czy wolnostojącą, umieszczenie jej razem z innymi dużymi elementami zabudowy sprawi, że projekt będzie miał spójny charakter. Wkomponowana we wnękę zabudowa szaf wysokich nie będzie też przytłaczała swoją wielkością. Będzie za to z pewnością pojemnym miejscem do przechowywania. Może nawet służyć jako podręczna spiżarnia.
Praktyczne rozwiązania, które pomogą utrzymać porządek w kuchni
Spójrzcie na naszą kolejną realizację. Mimo, że cała kuchnia z salonem jest dosyć duża, na zabudowę wysoką mieliśmy niewiele miejsca. Wykorzystaliśmy je na wolnostojącą lodówkę i szafkę do zabudowy piekarnika. Jedną z szafek narożnych musieliśmy wykonać płytszą niż standardowo ze względu na znajdujące się za nią liczniki wody. Pozostałe szafki kuchenne zostały maksymalnie wykorzystane. Umieściliśmy w nich:
- wąskie cargo podblatowe
- wysuwane półki le mans
- głęboką szufladę i szufladę wewnętrzną
- zmywarkę do zabudowy
- kosze do segregowania odpadków w szafce zlewozmywakowej
- szerokie szuflady 80cm z eleganckimi drewnianymi wkładami na sztućce
Dodatkowo, w blatach kuchennych zamontowaliśmy chowane gniazda elektryczne. Zapewniają one swobodę pracy w kuchni bez nieestetycznych (i niebezpiecznych w kuchni) przedłużaczy.
Ażurowy blat barowy nie tylko wizualnie oddziela strefę kuchenną. Jest to także wygodne miejsce na szybkie śniadanie.
Nowoczesna kuchnia z salonem – symetryczne podziały to podstawa
Planując zabudowę kuchni z salonem, zwróćcie uwagę na podziały frontów szafek kuchennych. W przeciwieństwie do niewielkich, zamkniętych pomieszczeń, kuchnia z salonem będzie dobrze widoczna z dalszej perspektywy. W małych, zamkniętych kuchniach zazwyczaj patrzymy na zabudowę kuchenną ze skosu i praktycznie nie mamy możliwości objąć jej wzrokiem w całości. Inaczej będzie w przypadku kuchni otwartej.
Niesymetryczne podziały frontów, które w małym pomieszczeniu są niezauważalne, w kuchni połączonej z salonem mogą psuć wizualnie kompozycję. Nawet jeśli ze względów technicznych nie wszystkie szafki mogą mieć jednakową szerokość, postarajcie się, żeby podziały frontów były symetryczne. Według zasady “im mniej, tym więcej”: im mniej różnych szerokości, tym bardziej spójny i elegancki projekt. Spójrzcie na kilka przykładowych aranżacji.
Kuchnia z salonem inspiracje
W projekcie kuchni, którą Wam dziś pokazujemy, szafki wiszące są dobrze widoczne z salonu. Dlatego zależało nam na zachowaniu ich symetrycznego układu. Takie rozmieszczenie szafek wiszących, w których zabudowany jest okap, wyznaczyło również miejsce montażu płyty. Została ona umieszczona na łączeniu dwóch szafek. Jest to rozwiązanie raczej nietypowe. W zdecydowanej większości projektów kuchni, płyty grzewcze montowane są w obrysie jednej szafki. Jednak w tym wypadku – ze względu na walory estetyczne, zrobiliśmy wyjątek.
Korpus szafki do zabudowy okapu jest niższy niż pozostałe szafki wiszące. Dzięki temu można swobodnie zajrzeć do garnka podczas gotowania, nie ryzykując guzem na czole 🙂
Oświetlenie w kuchni połączonej z salonem
Warto pamiętać, że aranżacja kuchni z salonem wymaga nie tylko doboru odpowiednich mebli. Istotnym elementem, który będzie wpływał na odbiór całości projektu, jest oświetlenie. W ofercie Nolte Küchen mamy do wyboru dwa rodzaje oświetlenia: punktowe i listwy. Oświetlenie punktowe pełni bardziej rolę dekoracyjną, akcentującą. Delikatne punktowe światło tworzy przyjemny, intymny klimat. Listwy oświetleniowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się w roli oświetlenia blatów roboczych. Wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dobrej widoczności podczas przygotowywania potraw. Obydwa rodzaje oświetlenia mogą mieć regulowaną barwę i moc – dotykowo lub zdalnie, za pomocą pilota.
Możliwość regulacji temperatury barwowej oświetlenia umożliwia dostosowanie go do aktualnych potrzeb. Możemy je różnie ustawić w zależności od tego czy potrzebujemy mocnego oświetlenia do pracy, czy klimatycznego nastroju do odpoczynku. W naszej realizacji, listwy oświetleniowe ukryte zostały za profilowanymi listwami podszafkowymi. Zobaczcie jak kuchnia zmienia charakter w zależności od barwy oświetlenia.
Kuchnia z salonem, którą pokazaliśmy Wam dzisiaj, to model Windsor Nolte Küchen. Jeśli chcecie zobaczyć inne aranżacje i inne kolory tego eleganckiego frontu, zajrzyjcie tutaj.
Kuchnia z salonem – projekt i wizualizacja
Projekt: Łukasz, salon Nolte Jupiter: lukasz.brochocki@interio24.pl
You must be logged in to post a comment.