- Mała kuchnia z szafkami do sufitu
- Szafki wiszące do sufitu o dwóch różnych głębokościach
- Szaro – biała kuchnia w nowoczesnym stylu
- Kuchnia z ciemnymi matowymi frontami
- Zabudowa kuchni do sufitu – sufit podwieszany
- Biało – szara kuchnia z szafkami do sufitu – projekt i wizualizacja
Jeśli nie macie zbyt dużo miejsca na zabudowę kuchenną, a chcielibyście żeby była ona maksymalnie praktyczna i pojemna, dobrą propozycją będzie kuchnia z szafkami do sufitu. W zależności od wymiarów i charakteru pomieszczenia, podczas projektowania takiej zabudowy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na układ szafek wiszących i szaf wysokich.
Projektując kuchnię z szafkami do sufitu mamy do wyboru trzy możliwości:
- tradycyjne szafki wiszące do sufitu,
- dwurzędową zabudowę szafek wiszących o dwóch różnych głębokościach,
- wysokie szafy kuchenne do sufitu.
Wiele projektów łączy w sobie zabudowę szafek wiszących i wysokich szaf do sufitu. W zależności od układu pomieszczenia może być wówczas konieczne połączenie obu części zabudowy.
Jeśli wielkość pomieszczenia i jego układ pozwalają na wykonanie dużej zabudowy szaf wysokich do sufitu, możemy całkowicie zrezygnować z szafek wiszących. Wysokie szafy kuchenne, to doskonałe miejsce zarówno na zabudowę lodówki, piekarnika czy ekspresu do kawy, jak i pojemna przestrzeń do przechowywania. Wkomponowanie szaf we wnękę w kuchni sprawi, że zabudowa będzie wyglądała lekko i elegancko.
Mała kuchnia z szafkami do sufitu
Żeby kuchnia z szafkami do sufitu nie przytłaczała wnętrza, warto starannie przeanalizować projekt. W niewielkich pomieszczeniach zazwyczaj nie projektujemy szaf kuchennych na pełną wysokość. Największym elementem w małych kuchniach jest lodówka i jej zabudowa. Przeważającą część projektu stanowią szafki stojące z możliwie maksymalną ilością blatu roboczego oraz szafki wiszące do sufitu.
Jak już wspomnieliśmy, możemy wyróżnić dwa rodzaje zabudowy szafek wiszących do sufitu. Jeden lub dwa rzędy szafek wiszących o tej samej głębokości 35 cm lub dwa rzędy o różnych głębokościach: 35 i 56 cm. Jeden rząd wysokich szafek stworzy elegancką kompozycję gładkich, nie dzielonych w poziomie frontów. Szczególnie efektownie wygląda to w przypadku szafek fornirowanych z wyraźnym pionowym usłojeniem.
W przypadku frontów lakierowanych, równie dobrze będą wyglądały dwa rzędy szafek. Ich wysokość możemy różnicować w zależności od całkowitej wysokości pomieszczenia i od naszych osobistych preferencji.
Szafki wiszące do sufitu o dwóch różnych głębokościach
Jeśli decydujemy się na dwurzędową zabudowę wiszącą, warto rozważyć zastosowanie dwóch różnych głębokości szafek. Ich dolny rząd może mieć tradycyjną głębokość szafek wiszących (35 cm), górny natomiast może być wykonany na taką samą głębokość, jak szafki dolne (56 cm). Tego typu rozwiązanie pozwala uzyskać większą ilość miejsca do przechowywania. W górnych szafkach zazwyczaj przechowujemy rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień. Dolne natomiast wykorzystujemy na wszystko to, co chcemy mieć łatwo dostępne, jak kubki, szklanki czy herbata.
Jeśli chcemy żeby kuchnia z szafkami do sufitu nabrała indywidualnego charakteru, możemy również zastosować różne kolory i wykończenia frontów. Wiele aranżacji wykorzystuje zestawienie gładkich lakierowanych frontów z elementami drewnianymi, które nadają wnętrzu przytulny charakter. Mniej popularne, choć równie ciekawe jest łączenie ciemnych kolorów szafek stojących i jasnej kolorystyki zabudowy wiszącej. Kuchnia, na którą chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę, to dosyć nietypowe połączenie jasnych szafek dolnych i ciemno-szarych szafek wiszących. Nowoczesny, nieco loftowy charakter tej szaro-białej kuchni podkreślają czarne uchwyty krawędziowe.
Szaro – biała kuchnia w nowoczesnym stylu
W kolejnej naszej realizacji, niewątpliwie uwagę przykuwa piękna drewniana podłoga. To element, który budzi wiele Waszych wątpliwości podczas wyboru frontów kuchennych. Przedstawialiśmy Wam już białą kuchnię z drewnianą podłogą. Jasne kolory i drewno, to połączenie charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Zestawienie, które możemy zaobserwować tutaj jest bardziej właściwe dla loftu. Ciemne drewno z wyraźnym rysunkiem słoi, szare matowe fronty, blat o wyglądzie metalu i masywne czarne uchwyty. Całość zabudowy została rozjaśniona białymi szafkami i białą wysłoną ścienną.
Kuchnia z ciemnymi matowymi frontami
Szaro – biała kuchnia, to połączenie dosyć oryginalne. W naszych projektach zdecydowanie częściej spotykamy się z połączeniem ciemnych szafek stojących z jasną zabudową wiszącą. Tutaj jednak, ze względu na obecność w pomieszczeniu dwóch dużych okien, mogliśmy pozwolić sobie na odwrócenie proporcji. We wnętrzach z dużą ilością światła dziennego, bez obaw możemy stosować ciemne kolory frontów. Warto jednak zwrócić uwagę na ich walory użytkowe.
Ciemne matowe kuchnie zazwyczaj są problematyczne w utrzymaniu czystości. W jasnych pomieszczeniach, nieestetyczne ślady po palcach na ciemnych frontach kuchennych będą szczególnie widoczne. Do takich pomieszczeń proponujemy wybór frontów ze specjalną powłoką antyfingerprint lub frontów laminowanych. Dużo bardziej praktyczne będą również delikatnie cieniowane fronty – jak w naszej realizacji. Dla najbardziej wymagających, proponujemy natomiast wyjątkowe fronty pokryte warstwą naturalnego cementu lub szklane matowe fronty Nolte Küchen.
Zabudowa kuchni do sufitu – sufit podwieszany
Tak samo, jak zabudowa wszelkiego rodzaju wnęk, kuchnia z szafkami do sufitu wymaga precyzji i współpracy Projektanta mebli kuchennych i ekipy remontowej, która przygotowuje pomieszczenie do montażu kuchni. Jedynie w wyjątkowych przypadkach i po konsultacjach z Klientem i wykonawcami możemy odstąpić od osobistego pomiaru kuchni przez naszego Projektanta. Zdecydowaną większość realizowanych przez nas kuchni wykonujemy od samego początku do końca. Od pomiaru i projektu do dostawy i montażu mebli kuchennych, AGD oraz blatów.
Zabudowa kuchni do sufitu wymaga bardzo starannie przygotowanego pomieszczenia. Warto zainwestować w profesjonalną ekipę remontową, która wyrówna wszelkie krzywizny podłóg i sufitów. W przypadku szafek kuchennych umieszczonych nieco niżej, różnice w wysokości wnęki jaką tworzą u góry szafki i sufit nie będą mocno zauważalne. Jeśli jednak decydujemy się na szafki kuchenne do sufitu, wówczas zbyt duże różnice mogą zepsuć efekt.
Projektanci zatrudnieni w profesjonalnym studiu projektowym dysponują wiedzą i doświadczeniem, które pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek na końcowym etapie realizacji. Równie ważna jest współpraca podczas przygotowania pomieszczenia do montażu. Przystępując do realizacji kuchni, nasi Projektanci wykonują dokładny projekt zabudowy, na podstawie którego przekazują ewentualne wytyczne dla ekipy remontowej. Wśród tych wskazówek znajduje się m.in. całkowita wysokość zabudowy z dokładnością co do milimetra. Dzięki temu, wykonawca remontu jest w stanie dokładnie określić wysokość sufitów podwieszanych.
Biało – szara kuchnia z szafkami do sufitu – projekt i wizualizacja
Projekt: Łukasz, salon Nolte Jupiter: lukasz.brochocki@interio24.pl